Pėdų ir odos higiena

Grybeliai gyvena aplink jus – ore, dirvožemyje, vandenyje ir augaluose. Kai kurie jų net gyvena ant odos ir gali būti naudingi arba kenksmingi. Kadangi jų sunku išvengti, grybelinės infekcijos yra labai dažnos. Kenksmingi grybeliai gali daugintis ant odos, ypač nusilpus imuninei sistemai.

Dažniausiai pasitaikančios grybelinės infekcijos – sportininko pėda, grybelinės nagų infekcijos, kirkšnies grybelis, kūno grybelis ir kitos mieliagrybių sukeltos infekcijos. Šios ligos yra užkrečiamos, nes grybeliai gali būti perduodami iš vienos kūno dalies į kitą įdrėskus odą bei nuo vieno žmogaus kitam. Pastaruoju būdu užsikrečiama ne tik per odos sąlytį, bet ir dalijantis drabužiais ar rankšluosčiais bei liečiantis prie užkrėstų paviršių ir daiktų. Todėl labai svarbu laikytis geros asmeninės higienos, kad būtų išvengta grybelinių odos ligų.

Gera higienos praktika gali padėti sumažinti grybelinių infekcijų riziką, sustabdyti infekcijų pasikartojimą ir užkirsti kelią jų plitimui. Verta prisiminti, kad grybeliai klesti šiltoje ir drėgnoje aplinkoje, todėl pirmas ir svarbiausias profilaktinis patarimas – odos švaros ir sausumo palaikymas.

Jei jūsų higiena yra prasta, pavyzdžiui, jei jūsų kojos daug prakaituoja arba jei kruopščiai nenusausinate kojų po maudynių duše ar vonioje, gali kilti didesnė rizika užsikrėsti grybelinėmis infekcijomis.

Švarių drabužių dėvėjimas taip pat gali padėti išvengti infekcijos. Tas pats pasakytina ir apie patalynę, kurioje kaupiasi drėgmė, nes naktį prakaituojate. Reguliariai ją keiskite, kad grybeliai negalėtų klestėti.

Grybeliai paplitę bendrose persirengimo vietose, pavyzdžiui, baseinuose, sporto salėse ir dušuose, kur nuolat tvyro drėgmė ir karštis. Kad šiose vietose neužsikrėstumėte grybelinėmis infekcijomis, visada patartina būti itin atsargiems. Pavyzdžiui, galite pasirūpinti, kad bendruose dušuose visada dėvėtumėte šlepetes. Be to, niekada nesidalykite rankšluosčiais. Vietoj to visada pasiimkite savo rankšluostį, kurį išskalbsite ir išdžiovinsite namuose po naudojimo bendroje erdvėje.

Rūpestingai prižiūrėkite pėdas, kad išvengtumėte arba sustabdytumėte pasikartojančias grybelines infekcijas, pavyzdžiui, sportininko pėdą. Vadovaukitės šiais paprastais patarimais:

Batai ir kojinės:

 • Rinkitės nuo prakaito saugančias kojines. Geriausia dėvėti medvilnines kojines.

 • Venkite batų, kurie neleidžia kojoms kvėpuoti arba spaudžia nagus.

 • Kad išvengtumėte infekcijos, sporto salių ir baseinų dušuose avėkite sandalus arba šlepetes.

 • Namuose nusiaukite batus, kad kojos galėtų kvėpuoti.

Švarios ir sveikos moters pėdos po gydymo Canesten kremu.

Pėdų ir nagų priežiūra:

 • Venkite naudoti tas pačias nagų priemones sveikiems ir užkrėstiems nagams.

 • Prižiūrėkite kojų nagus ir pasirūpinkite, kad jie būtų švarūs ir apkirpti.

 • Įsitikinkite, kad nagų salone naudojami įrankiai yra tinkamai valomi ir sterilizuojami.

Paprasti higienos įpročiai, padedantys išvengti grybelinių infekcijų plitimo

Grybelinės infekcijos yra labai užkrečiamos, todėl svarbu užkirsti kelią jų plitimui į kitas kūno dalis ar kitiems žmonėms. Kai kurie žmonės yra labiau pažeidžiami nei kiti ir gali užsikrėsti greičiau, o kai kurie niekada neužsikrečia, net jei kasdien bendrauja su sergančiuoju. Paprasti higienos įpročiai gali padėti išvengti grybelinių infekcijų plitimo.

 • Po sąlyčio su užsikrėtusia vieta, po gydymo arba palietus daiktus ir paviršius, kurie gali būti užkrėsti, kruopščiai nusiplaukite ir nusausinkite rankas.

 • Laikykitės atokiau nuo viešų vietų, kuriose gali padidėti infekcijos plitimo tikimybė.

 • Naudokitės savo asmeniniais daiktais, nesidalykite drabužiais, avalyne, rankšluosčiais ar patalynės užvalkalais.

 • Užkrėstos vietos ir likusio kūno sausinimui naudokite skirtingus rankšluosčius.

Jei užsikrėtėte grybeline infekcija Canesten® kremas gali padėti. Taip pat nepamirškite švariai nusiprausti, bet nepersistenkite, nes taip galite sudirginti odą. Grybelinę infekciją visada geriausia gydyti kuo greičiau. Kuo ilgiau jos negydote, tuo daugiau žalos grybelis gali padaryti jūsų odai ar nagams.